Feyza Çavuş

Psikolog / Sosyolog / Danışman

Eğitim hayatıma Trabzon’da başlayarak ilkokul ve liseyi burada tamamladım. Daha sonra lisans eğitimi için Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi sosyoloji bölümüne kaydoldum. Sosyoloji bölümüne büyük bir keyifle devam ederken, çocukluk hayalim olan psikoloji bölümünde de eğitim almak istediğime karar verdim. Bu nedenle de fakültede derece yaparak psikoloji çift anadal eğitimine birincilikle kabul edildim. Lisans eğitimimi aynı anda her iki bölümde de sürdürerek tamamladım. Yani bu sayede hem sosyolog hem de psikolog unvanlarını edinmiş oldum.

Birçok panel ve konferansa katılarak farklı konular üzerinde farklı bakış açılarını öğrenme fırsatı yakaladım. Lisans eğitimimin ardından bilişsel davranışçı terapi (BDT), şema terapi, çözüm odaklı terapi eğitimlerimi ve süpervizyonlarımı tamamladım. Alanda çeşitli psikoterapi eğitimleri aldım ve almaya da devam ediyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi, Kısa Süreli ve Çözüm Odaklı Terapi, Şema terapi, Bireysel Danışmanlık ve Öğrenci Danışmanlığı alanlarında çalışıyorum. Duygudurum bozuklukları (depresyon, bipolar bozukuk), Anksiyete bozuklukları (OKB, panik atak, travma sonrası stres bozukluğu, fobiler), Yeme bozuklukları, Sınav kaygısı, Özgüven problemleri, Öfke problemleri, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite konularında danışanlarıma hizmet veriyorum.

Terapi süreci her birey için eşsizdir ve kişinin kendisiyle ilgili çeşitli keşifler yapmasında yardımcı olur. Terapist ve danışan arasında güvene dayalı, yargılardan uzak, empati ve anlaşılma odağında; danışanın kendisini rahat bir şekilde ifade etmesine olanak sağlayan bir terapötik ilişkinin olması gerekir. Ben de seanslarımda danışan için uygun ortamı hazırlayarak güven temelli bir ilişki içerisinde ilerlemeyi çok kıymetli buluyorum. Sağlıklı bir danışan- terapist ilişkisinde ilerlemeyi temele aldığımı söyleyebilirim. Terapi sürecinde duygular, inançlar ve düşünceleri keşfedip, ardından da sorunlara yönelik çözüm yollarının inceleme fırsatımız oluyor. Eğer sen de bu sürece dahil olmak istersen harekete geçip destek alabilir ve kendin için bir adım atabilirsin. Unutma, yalnız değilsin. Ben de bir rehber olarak bu süreçte seninleyim😊


Sosyal Medya
feyza çavuş